Základní mikrobiologické vyšetření

Účelem vyšetření je zjištění původce infekce, odlišení kontaminace a event. stanovení citlivosti na antibiotika a chemtoterapeutika. Tato vyšetření jsou poskytována externím žadatelům v souvislosti s výrobou vakcín a lékařům OKIA.

Imunomodulační přípravkyZásobní (stock) bakteriální vakcíny

Indikace: Recidivující a chronické infekce (nosní, krční, ušní, dolních dýchacích cest, oční, kožní, urogenitální).
Způsob přípravy: Bakteriální imunomodulační vakcíny jsou připravovány podle standardní metodiky "Návrh na štandardné metódy prípravy bakteriových imunomodulačných stock vakcín", vydané jako příloha č. 2/1991 k Acta hygienica, epidemiologica et microbiologica.
Aplikační formy: perorální kapky, injekční k s.c. aplikaci.
Složení: Do vakcín jsou vybírány epidemiologicky aktuální bakteriální kmeny, které jsou etiologickým agens léčených onemocnění a vyskytují se u populace naší oblasti. Laboratoř připravuje následující kombinace, do vakcíny je možné zařadit i další bakteriální druhy dle požadavku ordinujícího lékaře.
Expirace: 1 rok
Dodací lhůta: Obratem poštou nebo prostřednictvím svozové služby.

Přehled vyráběných zásobních vakcín pro p.o. aplikaci:
Respirační vakcína:
    viridující streptokoky
    Staphylococcus aureus
    Haemophilus influenzae
Vakcína Streptococcus pneumoniae + Haemophilus influenzae
Vakcína stafylokoková: Staphylococcus aureus + Staphylococcus epid.
Vakcína Staphylococcus aureus + Streptococcus pneumoniae
Vakcína Staphylococcus aureus + Haemophilus influenzae
Vakcína acne: Staphylococcus aureus + Propionibacterium acnes
Vakcína Candida albicans
Vakcína Escherichia coli


Autovakcíny

Indikace: Recidivující a chronické infekce při neúspěšnosti léčby zásobní vakcínou nebo hromadně vyráběnými imunomodulačními léky typu Broncho-vaxomu. Způsob přípravy: Stejný jako u zásobních vakcín.
Aplikační formy: perorální kapky, injekční k s.c. aplikaci.
Složení: Bakteriální kmeny izolované od pacienta nejlépe v době akutní exacerbace onemocnění. Vybírají se především patogenní a podmíněně patogenní baktérie. Poznámka: Pacient se může dostavit k odběru materiálu k přípravě autovakcíny kterýkoli den dopoledne do ambulance Imunologie ZÚ. Autovakcíny lze rovněž připravit z příslušných bakteriálních kmenů odeslaných prostřednictvím spádové mikrobiologické laboratoře.
Expirace: 1 rok
Dodací lhůta: 6 týdnů po odběru. Autovakcínu si mohou pacienti vyzvednout sami nebo bude zaslána na jejich adresu či na adresu ordinujícího lékaře. 

Autosérum

Indikace: Idiopatické chronické urtikárie, chladová alergie, vasomotorická rýma.
Způsob přípravy: Injekční desenzibilizační přípravek vyrobený ze séra pacienta. V době akutních příznaků onemocnění pošlete pacienta (kterýkoli den dopoledne) k odběru krve do ambulance Imunologie ZÚ.
Dodací lhůta: 4 týdny po odběru. Autosérum si mohou pacienti vyzvednout sami nebo bude zasláno na adresu ordinujícího lékaře.